Jak wybrać kostkę do ogrodu?

Inne

Written by:

Ogród to nie tylko piękne rośliny, ale także ścieżki, które przemierzamy wielokrotnie w ciągu dnia. Nawierzchnia ścieżek stylistycznie powinna być dostosowana do stylu ogrodu i domu. Najlepsze możliwości daje zastosowanie kostki brukowej.

Rodzaje kostki brukowej

Kostka brukowa to obecnie najpopularniejszy materiał służący do wykończenia podjazdów przed domem i ścieżek ogrodowych, można wykonać z niej także murki. Kostkę należy dobrać w zależności od zastosowania.

Kostki brukowe Malbud różnią się materiałem, sposobem wykonania oraz grubością. Najbardziej trwała, ale zarazem najdroższa jest kostka granitowa. Ze względu na cenę najczęściej wykorzystuje się ją do wykończenia powierzchni wokół rezydencji zabytkowych.

Znacznie popularniejsza jest kostka betonowa, której cena dostępna jest dla każdego. Kostka betonowa może być jednowarstwowa lub dwuwarstwowa. Jednowarstwowa barwiona jest na całej grubości, natomiast dwuwarstwowa barwione ma tylko lico.

Kostka brukowa różni się także grubością, która decyduje o wytrzymałości kostki i jej zastosowaniu:

– 4 cm – kostka na ścieżki, alejki oraz tarasy w ogrodzie,
– 6 cm – kostka na podjazdy dla samochodów osobowych i dostawczych,
– 8, 10 cm – kostka na podjazdy dla samochodów ciężarowych.

Kostka brukowa – walory praktyczne

Przed przystąpieniem do wykańczaniem nawierzchni wokół domu i w ogrodzie należy wcześniej dobrze zaplanować przebieg ścieżek i wielkość podjazdu. Pozwoli to na obliczenie potrzebnej ilości kostki.

Ścieżki powinny prowadzić do najważniejszych miejsc w ogrodzie (altanka, grill) oraz umożliwiać łatwy dostęp do rabat. Trzeba uważać jednak, by kostka brukowa nie zdominowała powierzchni ogrodu.

Układanie kostki należy powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która odpowiednio przygotuje podłoże, dzięki temu kostka przetrwa wiele lat.

Kostka brukowa – walory estetyczne

Dzięki różnorodnej kolorystyce, różnej fakturze kostki, można wykorzystać ją jako dodatkowy element aranżacji ogrodu. Szczególnie ciekawie będą wyglądały wzory ułożone z różnych kolorów lub z różnych kształtów kostki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *