Kupić, czy skorzystać z usługi koparką – co się lepiej opłaca

Inne

Written by:

Jeżeli mamy zamiar jedynie wykopać dół na duży staw (lub oczko wodne, czy studnię w swoim ogrodzie), z pewnością kupowanie koparki będzie się mijać z celem. Zdecydowanie bowiem łatwiejsze i tańsze przedsięwzięcie to skorzystanie z wynajęcia usługi koparką. Koparkę wynajmujemy razem z operatorem, gdyż sami nią operować nie możemy. Chyba, że mamy stosowne ku temu uprawnienia. Kwestia jeszcze jest tego typu, jaki rodzaj koparki mamy wynająć, by dzieło zostało wykonane poprawnie.

Jaką koparkę wynająć do wykopania stawu?

Rodzajów koparek jest bardzo dużo. Jedne jeżdżą na kołach, drugie na gąsienicach, trzecie kroczą (te wykorzystuje się do np. koszenia trawy na pochyłych zboczach, skarpach), a czwarte są wożone na innych pojazdach, gdyż nie mają własnego napędu.

Koparki różnią się również od siebie wieloma innymi parametrami. Nas jednak interesuje tutaj jedynie podział koparek, które mogą pracować w dole lub przy jego krawędzi. Do tego podziału zaliczamy koparki:

– podsiębierne,
– przedsiębierne.

Jeżeli zatem chcemy mieć duży staw, należałoby wynająć usługi koparka, która będzie mogła pracować na dnie wykopu. Czyli musimy zamówić operatora z koparką przedsiębierną. Będzie ona kopać dół bez wyjeżdżania z niego na zewnątrz, a piach ładować na wywrotkę. Ta zaś będzie wywozić urobek poza teren budowy.

Która koparka do wykopania małego dołu do oczka wodnego?

Z wykopaniem oczka wodnego wystarczą usługi koparką podsiębierną. Nie musi ona zjeżdżać na dno wykopu. Da sobie bowiem radę, stojąc przy brzegu wykopywanego oczka wodnego. Będzie ona wybierać piach i wywozić w dalszą część ogrodu (jeśli chcemy mieć górkę na zimę do zjeżdżania dla dzieci).

Może ona także ładować wydobywany piach na przyczepkę samochodową. Przyczepę również możemy wynająć, jeżeli mamy przy swoim aucie osobowym hak holowniczy. Jeśli nie dysponujemy nim, firma usługowa postara się o konkretny pojazd do wywiezienia gleby poza plac.

Jaką koparkę wynająć do miejsc trudnodostępnych?

Miejscem trudnodostępnym może okazać się nasze własne podwórko, jeżeli są już na nim nasadzenia, altanka, skalniaczki. Szkoda by nam było, gdyby duża koparka zniszczyła to wszystko, wjeżdżając na teren naszej posesji.

W takim wypadku zamówmy usługi koparką mini. To bardzo dobry i uniwersalny sprzęt. Minikoparka jest mała, łatwo zwrotna i wielofunkcyjna. Spełnia ona podobne funkcje co duża koparka. Może więc wykopać dla nas na terenie ogrodu oczko wodne, a także studnię.
Własna darmowa woda do podlewania roślin to dobry sposób na oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *