Na jakiej zasadzie działa szkło bezpieczne?

Inne

Written by:

Szkło, chociaż stanowi jeden z najbardziej rozpowszechnionych materiałów w branży zdobniczej oraz budowlanej, od wieków kojarzone jest z jednym niebezpieczeństwem – ostrymi odłamkami powstałymi po jego stłuczeniu. Prawdą jest, że jeśli nieprawidłowo obchodzimy się z klasycznym szkłem, bardzo łatwo można przez przypadek się nim skaleczyć. Całe szczęście, opracowane zostały nowe patenty i rozwiązania, które przystosowały to tworzywo do szerszego zastosowania. Nowoczesne szkło bezpieczne stanowi prawdziwy przełom, gdyż jego struktura jest zmodyfikowana specjalnie z myślą o jego możliwym stłuczeniu.

Czym tak właściwie jest szkło bezpieczne?

Szyby wykonane ze szkła bezpiecznego są wizualnie niemal nie do odróżnienia od swoich klasycznych odpowiedników. Ich sekret skrywa się natomiast wewnątrz i staje się zauważalny dopiero po naruszeniu ich struktury. Szkło bezpieczne, a dokładniej jego najbardziej rozpowszechniony wariant, czyli szkło klejone, składa się tak naprawdę z dwóch szyb oraz spajającej je, bezbarwnej folii bądź warstwy żywicy. Ta dodatkowa domieszka materiału sprawia, że stłuczenie takiej szyby nie powoduje jej rozbicie i rozsypania, utrzymując wszystkie jej fragmenty w miejscu.

Inne rodzaje szkła bezpiecznego

Oprócz popularnych szyb klejonych, można napotkać się na nieco inne, cieńsze szkło bezpieczne. Wariant ten rozbija się podobnie co zwykła szybka, lecz jego odłamki nigdy nie są ostre – posiadają one nieszkodliwe, okrągławe krawędzie, które mogą rozciąć skórę jedynie przy bardzo silnym nacisku. Rozwiązanie to jest w stanie zapobiec większości przypadkowych skaleczeń i ran wywołanych potłuczonymi fragmentami szkła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *