Kiedy warto skorzystać z porady adwokata?

Bez kategorii

Written by:

Coraz więcej osób korzysta z porad prawnych adwokatów lub radców prawnych. Z jednej strony to wynik bezradności wobec zawiłości polskiego prawa, drugiej strony świadomość swoich praw i przekonanie, że warto ich dochodzić.

Kiedy skorzystać z pomocy adwokata?

Adwokat najczęściej kojarzy się ze sprawami rozwodowymi, spadkowymi lub karnymi. Tymczasem pomoc adwokacka może okazać się potrzebna w wielu innych sprawach, nawet tych codziennych.

W ramach porady adwokat poinformuje klienta o przysługujących mu prawach, możliwościach odwołania, pomoże napisać pismo do odpowiedniego urzędu, instytucji lub firmy.

Poza sprawami sądowymi, adwokaci zajmują się:

– sporami z ZUS,
– dochodzeniem odszkodowań od firm ubezpieczeniowych,
– sporami z organami administracji państwowej i samorządowej,
– dochodzeniem roszczeń od placówek medycznych.

W wielu sytuacjach skorzystanie z pomocy adwokata może zakończyć sprawę na drodze polubownej i pozwoli uniknąć długiej drogi sądowej.

Jak wybrać odpowiedniego adwokata?

Adwokaci prowadzą działalność gospodarczą na własny rachunek lub w ramach spółki. Wybierając adwokata, trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na to, w jakich dziedzinach prawa się specjalizuje. Żaden adwokat nie jest równie dobrym specjalistą z prawa administracyjnego, prawa handlowego czy prawa cywilnego.

Wybierając adwokata najlepiej kierować się opiniami znajomych, jeśli nie ma takiej możliwości, pozostaje internet i kierowanie się opiniami na forach.

Czy za adwokata trzeba płacić?

Generalnie tak, ale jest kilka wyjątków. W Polsce każdy ma prawo do obrony, a to oznacza, że osobom oskarżonym przysługuje adwokat z urzędu, który będzie bronił ich interesów. Przydzielenie adwokata następuje automatycznie, jeżeli oskarżony nie skorzystał z wyboru własnego adwokata.

Bezpłatna pomoc adwokacka w specjalnych punktach przysługuje także osobom prywatnym, które nie są w stanie opłacić porady prawnej bez uszczerbku dla zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb. Nie są potrzebne żadne zaświadczenia o dochodach, wystarczy tylko własnoręcznie podpisane oświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *